अन्जान अंग्रेजी

Filed under: Devi Bhakta Bhattarai,Mixed Bag,Nepali,Other |

देव भट्टराईDevi Bhakta

हामीले अंग्रेजी भाषा पूर्णरूपमा नजाने पनि जानी-नजानी त्यसका शब्दहरु जबरजस्ती आफ्नो भाषामा मिसावट बनाएर प्रयोग गरिरहेका छौं । एकातिर अर्काको भाषाका शब्दहरु हामीले आफ्नो भाषामा मिलाएर सहज र सम्पन्न बनाइदैछौं भने अर्कोतिर ती शब्दको प्रयोग हुने ठाउँमा रहेका आफ्नो भाषाका शब्दहरु हराउँदै पनि छौं । भाषाको संरक्षण र साहित्यको सेवा गर्ने चेतना भएका सबैले यस विषयमा सोच्ने हो कि ?
यहाँ त्यस्ता केही शब्दहरु संकलन गरी पस्किरहेको छु ।
सर्ट, फोटो, फिल्म, टेबल, चेयर, बेड, किचन, टावेल, कप, ग्लास, डायबेटिस, सरी, हेल्लो, प्यान्ट, फ्यान, सिलिङ, ब्रा, पेन, बस, फोन, पेन्सिल, मोबाइल, कार, भ्यान, ब्रोकाउली, मल्टी-प्लग, टीभी, रेडियो, एसी, एप्पल, कारपेट, म्याट, रेलिङ, बरण्डा, कोट, टाई, टोइलेट, कुकर, फिल्टर, फ्रिज, जन्डिस, न्यूमोनियाँ, ट्राफिक, लाइट, ब्रास्लेट, डाहेरिया, हस्पिटल, स्कूल, अफिस, थेरापी, एक्स-रे, पियानो, गितार, ड्रम सेट, मेशिन, स्पून, रोड, लिपिस्टिक, मोटरसाइकल, सूटकेश, क्याप, बेल्ट, बेलुन, पार्टी, ग्राउण्ड, फूटबल, भलिबल, बास्केटबल, स्टेप्स, कलर, स्टाण्डल, ब्याग, पुलिस, आर्मी, भेस्ट, जग, मग, लक, पेपर, पेन्सिल, भिसा आदि आदि । अन्त्यमा यस्ता धेरै भन्दा धेरै शब्दहरु भेला पारेर तिनका नेपाली शब्द के के हुन्छन् भनेर निर्क्यौल गर्न आवश्यक भएको छ । सबैले सोचौं है ।

Find us on Facebook